Мала академія наук України – освітня система, яка забезпечує організацію і координацію науково-дослідницької діяльності учнів, створює умови для їх інтелектуального, духовного, творчого розвитку та професійного самовизначення, сприяє нарощуванню наукового потенціалу країни.
Мала академія наук – це чудова можливість для учнів спробувати себе в ролі юних дослідників у різних наукових галузях, зрозуміти, чи є цікавою для них ця діяльність, більш глибоко вивчити окремі аспекти різних тем.
Історія участі наших учнів в роботі Малої академії наук розпочалася у далекому 1997 році, коли Моцна Лідія Максимівна, вчитель географії, разом з Лещуком Олександром, учнем 10 класу, взяли участь у роботі конкурсу-захисту. Для усіх це було вперше, ніхто й гадки не мав: що це таке і як усе відбувається. Тоді вони здобули ІІІ місце-і це була перше, але далеко не останнє досягнення старшокласників. Моцна Л.М. виховала не одного переможця конкурсу-захисту. Це Ревуцький Андрій, Мельник Олександр, які протягом двох років навчання в 10 та 11 класах в 2002 та 2003 р. представляли свої наукові роботи і посідали призові місця в ІІ обласному етапі конкурсу.
З «легкої руки» Ліди Максимівни цю естафету підхопили її колеги Чорна Ірина Богданівна та Гуляк Тамара Павлівна. Їхні вихованці Петрук Ольга, Базалійська Наталія, Робак Юлія, Ковтуцький Максим, Ніжник Ірина, Кравець Віталій гідно представляли наш заклад і привозили призові місця із м.Хмельницького.
Радіючи перемогам своїх учнів та колег до роботи в МАНі підключаються Ревуцька Марія Юхимівна, Липа Лариса Борисівна, Молотай Юлія Григорівна, Ткачук Ірина Вахтангівна, Старинська Світлана Павлівна, Бурова Оксана Іванівна, Левчук Вікторія Аркадіївна, Маньковська Олена Віталіївна, Мосендз Інна Василівна, Ткачук Світлана Василівна, Майборода Неоніла Анатоліївна, Логінов Олександр Григорович, Зякіна Ольга Михайлівна. Протягом багатьох років вони готують плеяду учасників та переможців.
У 2010 році Хлонь Марія виборює І місце на ІІ обласному етапі і їде продовжувати змагання до м.Києва на ІІІ етап конкурсу, де посідає ІІІ місце у секції «Фольклористика», чим надзвичайно порадувала свого керівника Молотай Ю.Г. Це була «перша ластівка» нашого НВК, яка захищала честь закладу на республіканському рівні.
2011 рік взагалі стає золотим для наших манівців. Троє учнів 11-Б класу:Мартинюк Лілія у секції «Релігієзнавство та історія релігії», Хлонь Марія у секції «Фольклористика», Трембач Ольга у секції «Українська мова» стають найкращими на рівні області – і знов Хлонь Марія привозить таке жадане ІІІ місце з ІІІ етапу конкурсу. І протягом двох років 2011-2012 та 2012-2013 наш НВК входить в п’ятірку найкращих серед інноваційних закладів області за рейтингом Хмельницького обласного центру по роботі з обдарованими дітьми в системі МАН.
Найчисельнішим на кількість учасників та переможців стає 2013-2014 навчальний рік. Тоді в ІІ обласному етапі взяли участь 12 учнів і здобули 11 призових місць. Це Небельська Аліна І місце у секції «Журналістика», Ткачук Борис – ІІ місце у секції «Українська література», Ткачук Ярослава – ІІ місце у секції «Інформаційні системи, бази даних та системи штучного інтелекту», Брицька Леся – ІІ місце секція «Українська мова», Цимбал Ірина ІІ місце секція «Мистецтвознавство», Бурова Тетяна ІІ місце секція «Журналістика», Петрушко Дар’я ІІІ місце секція «Літературна творчість», Гладкевич Тетяна ІІІ місце секція «Екологія», Рудка Юлія ІІІ місце секція «Біологія людини», Клімов Ілля ІІІ місце секція «Математика», Санатрієва Каріна.ІІІ місце секція «Хімія». Саме ці учні зі своїми керівниками Молотай Ю.Г, Старинською С.П, Логіновим О.Г, Ткачук С.В., Ткачук І.В., Мосендз І.В., Липою Л.Б., Маньковською О.В. принесли Волочиському НВК І місце серед інноваційних закладів області.
Результати цього року не перевищили минулорічні, але це означає, що усі перемоги тільки попереду. Одинадцять старшокласників нашого НВК у цьому навчальному році презентували роботи на обласному етапі конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт МАН,шестеро із них вибороли призові місця.
Роботи були оцінені високими балами за актуальність, новизну теми, логічність викладу матеріалу, якість оформлення, а під час захисту їх відзначено за вміння чітко, коротко й логічно викласти зміст досліджуваної теми, обґрунтувати її наукове та практичне значення, вести дискусію в межах обраної теми.
Працюючи над статтею, я постійно ставила перед собою питання: чи не спробувати мені наступного року свої сили в конкурсі. Це величезна праця і не завжди все вдається: не усі стають переможцями. Тому зичу успіхів, творчих злетів та призових місць усім, хто братиме участь в майбутньому у роботі МАН.
Тернавська Тетяна