Батько українського театру – І. Карпенко-Карий
  • Коментарі запису:0 коментарів

Найправильнішу оцінку творчості кожного письменника дає час. 

У скарбницю української драматургії вагому частку вніс великий драматург і талановитий актор Іван Карпенко-Карий.

29 вересня виповнюється 175 років від дня народження Івана Карпенка-Карого (Івана Карповича Тобілевича) – драматурга, актора, режисера, театрального діяча, одного з основоположників нового українського театру.

Ім’я Івана Карповича Тобілевича, який виступав на сцені під псевдонімом Карпенко-Карий, стоїть поряд з іменами найвідоміших діячів українського театру –   М. К. Заньковецької, М. К. Садовського, П. К. Саксаганського. Театр Івана Карпенка-Карого – справжній реалістичний театр, який високо ніс і розвивав кращі традиції української сцени. Свій артистичний талант Іван Тобілевич виявив у таких ролях, як Назар Стодоля, Терентій Пузир, Омелько і Мартин Боруля, Хома та багатьох інших. Іван Франко, високо цінуючи драматурга, називав його «батьком новочасного українського театру».

Творчість І. Карпенка-Карого своєрідно підсумувала майже столітній розвиток української драматургії, піднявши її на новий рівень. Вражаючи тематичним і жанровим багатством, вона у своїй цілісності являє собою розмаїту картину життя України протягом століть. Замислювався митець і про місце інтелігенції в сучасному йому суспільстві. Твори І. Карпенка-Карого багатьма своїми елементами входять в ідейно-естетичний контекст нової європейської драми.

Неперевершена мова, складні образи, життєві сюжети, ніби списані з минулого чи не кожної української родини. Кожен твір наповнений духом українського народу, його звичаями, піснями і відважними героями. Коли читаєш п’єси І. Карпенка-Карого, в уяві яскраво постають герої і події, що їх супроводжують. Такі твори та їх постановки в театрах, будуть популярними ще не одне десятиліття.

Іван Карпенко-Карий — це критик, театральний діяч, актор та видатний драматург, твори якого позначені динамічністю дії, яскравою сценічністю, яка і сьогодні не втрачає своєї актуальності. У народній пам’яті Іван Карпенко-Карий залишається передусім автором чудових п’єс, одним із корифеїв українського театру.

Кафедра української мови та літератури
Яцина І. Г.

Залишити відповідь