Понад п’ятнадцять років учні сьомих класів у Волочиському навчально-виховному комплексі брали участь у змаганнях юних географів-краєзнавців «Робінзонада».
У нашій школі цей конкурс започаткував вчитель географії, звання «Відмінник освіти» – Кузьмак Анатолій Іванович.
Анатолій Іванович спостережливий, добрий, наполегливий та творчий вчитель. До кожної дитини має свій підхід. Учні хочуть рівнятися на нього і знати географію так відмінно, як знає їх наставник.
Перша поїздка учнів на “Робінзонаду” відбулася у 1992 році в с. Наркевичі Волочиського району. Пізніше проводилися змагання у лісах поблизу селища Ясного, а потім біля с.Супранівка Підволочиського району.
Мета змагань: виховувати в учнів любов до рідного краю, природи; охороняти навколишнє середовище, навчити здобувати учнів туристичні навички; згуртування класних колективів.
Перед початком змагань, учні проходили інструктаж з техніки безпеки під час проведення “Робінзонади”. Найважливішими під час походу були дисципліна і дотримання техніки безпеки. А також пам’ятати про обережність.
Учням доводилося долати перешкоди, погодні незгоди, знаходити вихід із складних ситуацій, виявляти взаємодопомогу, проявляти мислення.
Конкурс « Робінзонада» мав свій маршрут, який проходив за такими пунктами:
- Збір на залізничному вокзалі у м. Волочиську.
- Рух у потязі.
- Рух по шосе.
- Рух по лісу.
- Розташування на галявині.
- Обід.
- Нагродження переможців.
- Прибирання території.
- Від’їзд.
У кожній групі учнів обов’язково була медсестра, яка мала при собі укомплектовану аптечку.
Також перед початком змагань учнів детально ознайомлювали з метерологічним інструктажеми (як діяти у день виїзду в залежності від погодних умов, що складаються вранці і напередодні ввечері).
Змагання були різні за своєю складністю та тематикою:
1. Розпалювання вогнища.
2. Сніданок.
3. “Знайти приз”.
4. Орієнтування.
5. Переправа.
6. Яка відстань?
7. Розв`язування вузлів.
8. Перетягування канату.
Особливий інтерес у семикласників викликав конкурс по перетягуванню канату, який завжди проходив весело і завзято. А також пошуку призів, які заховані були на незнайомому місці у лісі. А щоб знайти їх, потрібно було не тільки знання і вміння користуватися компасом і масштабом, а й уважність, акуратність, точність та терпіння.
Цікаво проходив конкурс із подоланням перешкод. Всі учасники дружно вболівали за своїх однокласників, які намагалися пройти по перекинутому через перешкоду дереві, що розхитувалося й намагалося «скинути» учасника.
Не менш важливі хвилювання викликав і конкурс по розпалюванню вогнища. Кожна команда намагалася якнайшвидше виконати це завдання. Деякі навіть намагалися схитрувати, але на сторожі пильно стояли інспектори – представники команд-суперників.
Переможці змагань нагороджувалися грамотами і призами.
А після закінчення змагань, всі учасники прибирали свої території від сміття і лише після цього залишали місце змагань.
Учні-переможці змагань в окремих випадках нагороджувалися призами. Команди-призери нагороджувалися грамотами. Команда переможець нагороджувалася спеціальним призом.
Кузьмак Анатолій Іванович за допомогою проведення « Робінзонади» виховував в учнів любов до рідного краю, силу волі, згуртованість, командний дух.
Після кожних змагань діти і вчителі поверталися додому сповнені енергією, приємними враженнями.
Надіємося, шо змагання з «Робінзонади» повернуться в стіни нашого навчально-виховного комплексу, щоб наступні покоління теж змогли досліджувати красу рідного краю, застосовувати свої знання, вміння та навички із географії.
Костенко Анна