Звичаї мого народу. Обрядовість зимового циклу
  • Коментарі запису:0 коментарів

Є скарби, заховані в землі, є такі, що розташовані на поверхні і передаються з покоління в покоління, чаруючи людську душу. До таких скарбів належить пам’ять роду, його звичаї, традиції, обряди. Зберегти їх від забуття і байдужості, відродити в родинах, у сім’ї, у школах — наше завдання.Саме тому у Волочиському НВК відбулося фольклорне свято «Від Різдва до Водохреща», бо найбільш довгоочікуваними для нашого народу завжди були Різдвяні свята, Василів вечір та Водохреще, що позначені особливою поетичністю.

Ведучі заходу – учень 10-Б та учениця 8-Б класу Устіян Максим і Денисенко Яна.

Святково прикрашена сцена. Праворуч – святково вбрана ялинка, під якою подарунки. Ліворуч – інтер’єр селянської хати. Вікно, на стіні ікони, піч, стіл, рушники, лави, глечики.

Перед глядачами, учнями 5-6 класів, розгортається ціле дійство. Господиня (Сілкіна Ірина, 9-В клас) з дочками Наталкою (Олійник Софія, 6-А кл.)  та Ганнусею (Кіф’як Юлія, 5-Б) готують вечерю: і голубці, і вареники, і обов’язково має бути кутя. Гарним обрусом застеляють стіл, на який ставлять сіль, пшеницю під хліб та по кутах столу розкладають зубчики  часнику. При цьому мати навчає своїх дочок, що можна робити, а що – ні.

Господар (Безух Владислав, 10-Б) з сином Миколою (Синицький Антон, 5-В)збирається до хліва, аби обійти худобу, бо наступає такий вечір, коли худобина між собою розмовляє. Все, що має відношення до сім’ї — живе i неживе — повинно бути готовим до свята. Згодом господар зі словами «На щастя, на здоров’я, зі святами, з колядою. Дай, Боже, щасливо впровадити ці свята та других дочекатися. Христос Рождається!» вносить до хати сіно та солому, а син дрова кладе коло печі.

Уся родина сідає за стіл, бо неодмінно цього вечора сім’я має бути разом.

Вшановуючи давні українські традиції, у барвистих костюмах, з прикрашеною стрічками зіркою завітали колядники, скарбник зі скринькою, міхоноша з торбинкою – учні 5-А та 5-Б класів, які виконали колядку  «Добрий вечір тобі», а учні 6-А класу подарували присутнім «Спи, Ісусе, спи…».

Учні 6-В класу відтворили різдвяні обряди «Маланки» та «Кози», бо Різдво – чудове свято, у якому з’єдналися християнські традиції з обрядовістю язичництва. Саме така єдність робить це свято справді народним, веселим, таким, що запам’ятовується надовго.

У виконанні учнів 5-В класу звучала  колядка «Сивая зозуленька». А посівальники з 6-Б щедрували та обсипали зерном господарів, відтворюючи традиції на Старий Новий рік.

Звичаї та обряди, які відбувались на Водохреще, продемонстрували учні 5-Г класу.

Кажуть, що справжні свята, від Різдва до Водохреща, не достатньо побачити. Їх потрібно відчути, бо вони особливі, незвичайні. Це час, коли все навкруги наповнює атмосфера духовності, традицій, святкових заходів, позитивних емоцій, які неодмінно залишаться в серці кожного.

Щира вдячність усім, хто долучився до організації цього дійства, бо це можливість зберегти та примножити наші українські традиції.

                                                         Скольська Аліна, учениця 10-А класу

Залишити відповідь