9 листопада відзначаємо День української писемності та мови. Під час війни як ніколи стало зрозуміло: мова — також наша зброя.
Кінець ХІ –середина ХІІ ст- це початок існування української мови, що своїми рисами відрізнялася від систем інших мов. Ми не знаємо, як говорили українці в ХІ-ХІІ столітті: подкастів ще не було, зате знаємо як вони писали, хоч і фейсбуку ще не було. Українська мова розвивалася так як і усі інші: позичала слова в сусідів та дарувала власне українські слова іншим. Українська мова вдосконалювалася, ставала гнучкішою, милозвучнішою, була мова як простих людей, так і багатих.
А метри української літератури І. Котляревський, Тарас Шевченко довели, що українською можна не лише жартувати і купляти на базарі цибулю, але можна писати й серйозні епічні твори. Чим сильніший був тиск російської влади про заборону української, тим сильніший був опір. Забороняли все: хрестити дітей українськими іменами, перекладати українською, навіть тексти під піснями не можна було українською писати .
20 століття було не менш складним для нашої солов’їної, попри те вона розвивалася, багатіла та не вмирала. Суворе сьогодення остаточно дало відповідь на питання, чи мова має значення. Так!!! Мова- наша зброя.
Учні НВК не стояли осторонь відзначення Дня української писемності. Учні 5-7 класів взяли участь в оформленні експозиції у вестибюлі комплексу «У світі прислів’їв та приказок» та «Впізнай фразеологізми».
Профільні класи створили відео для проведення інформаційної хвилинки класними керівниками під час виховних годин. Наймолодші учні 8-Г клас розповіли про неологізми, які виникли під час повномасштабного вторгнення та довели, що «Кожне слово, сказане українською мовою-це наш державний кордон. Ми всі на його чатах.»
Філологині 9-А розповіли про репресовану лексику:як зросійщення вплинуло на нашу лексику та які чудові слова ми втратили.
Найстарші учні 10-Б та В класів, розвінчали стереотипи, які існують щодо української мови та згадали про новий правопис, який зовсім скоро остаточно увійде в наше життя.
Об 11 годині діти 10-11 класів долучилися до написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності та під диктовку народної артистки, Героя України Ади Роговцевої мали змоги написати чудовий текст «Твій дім», автором якого є українська письменниця і режисерка, членкиня Українського ПЕНу Ірина Цілик.
Боротьба за мову не завершена. Від кожного з нас це залежить. Мова має значення. Най повсякчас лунають слова любові до нашої мови – вона – бо того варта і святкової днини, і будньої.
Вчитель української мови та літератури Старинська С.П.